Save Money on Team Photos

Team sports photos 1


As a frugal Sports Mom buying team pictures was a very painful experience. In fact, we  really struggled with the question of purchasing Team Pictures last year. Frankly they are too expensive for our modest budget. In order for us to get Team Photos for all 4 kids it would of cost us nearly a $100. <OUCH>  Our biggest is issue is that we have been getting them every year because that is what all good parents do, right? And who wants to be that parent?

Then I had a thought that had occured to me in previous years, but that I had totally resisted doing  because I thought it was so rude or something.  I’m not really sure what I thought but I know I didn’t want to do this. But this year with team photo fees mounting and nearing$100 I finally broke down and did it. What did I do? I snapped a photo while the team was having their pictures

Getting the Picture

  1. Stay out of the professionals way
  2. Realize & accept you will not have the best angle, the professional will.
  3. Take it from the closest and best angle that you can
  4. Then take their individual yourself just before or after they sit with their team for their team photo.
Save money on team photos http:/
One of my daughter’s teams

How to make the photos

I used Picture Monkey to make my photos and I used a previous years photo as my template. The whole process took me about 15 minutes per kiddo.  I then ordered my photos online from Sam’s Club Photo Shop.

Cost for photos

So lets break down the cost…

  • From the League: $22 for 1 team picture,  and you receive 2 -4×6 and 4 wallets
  • Homemade: $2.80 from Sam’s Club

Basically you pay 10%of the “official team picture” cost, for a bit of effort. I ended up ordering extra pictures for the grandparents so my total cost for two kids was 10.98 instead of $44 (we had the first two children done by the league then my pocket book started to ache and we did the last two kids ourselves) and I am thrilled with that and the grandparents will be thrilled to get some sports pictures too!

I will never again pay exorbitant prices for team photos! I hope this enables & encourages you to stick to your budget and save money on the sports field.

 

The Mystery of History
Save money, time and get it done, go ahead and subscribe!

CurrClick   Often my posts contain affiliate links. Affiliate link purchases help us to pay for this blog and for our curriculum. Thank you for using them when you are able.

Aspired Living

Kyle is a full time frugal wife of Wayneand Mama to 5 adorable children: Peyton (15), Parker (10),Pearson (8), Parson (3) & Providence (3). My hope is to present families with an attainable simplified model of classical education with a Charlotte Mason twist.She likes listening to audio books, watching the kids play sports or piano & doing anything with my husband! She likes to do all of that while having a cup of coffee! You can find her blogging on a regular basis here at Aspired Living, The Curriculum Choice & Womanhood with Purpose.

Latest posts by Aspired Living (see all)

About Aspired Living

Kyle is a full time frugal wife of Wayne and Mama to 5 adorable children: Peyton (15), Parker (10),Pearson (8), Parson (3) & Providence (3). My hope is to present families with an attainable simplified model of classical education with a Charlotte Mason twist.She likes listening to audio books, watching the kids play sports or piano & doing anything with my husband! She likes to do all of that while having a cup of coffee! You can find her blogging on a regular basis here at Aspired Living, The Curriculum Choice & Womanhood with Purpose.

4 thoughts on “Save Money on Team Photos

  1. That’s really a great idea! I didn’t buy any school pictures this year, because it is the same price as if I hire my friend to take photos of the entire family and not just those 4 kids. Little costs like this add up so quickly, especially for us “medium sized” families. haha

    1. If you go on a field trip with their class you can easily get them to all stand together and snap a quick picture. For the total cost of about .30 for developing! 🙂 Thanks for coming by Jamie!

  2. Love this idea, my kids are now grown, but I remember feeling so torn bc it was so expensive but I didnt want to be that mom that cheaped out on the pictures.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *